Kan Grubuna Özel Diyet İşe Yarıyor Mu? Kan Grubuna Göre Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

yazar:

Son dönemlerde karşımıza çıkan popüler diyetlerden biri kan grubuna göre diyettir. Kan grubuna göre diyet, bireylerin daha sağlıklı olması ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalık riskini azaltmak için kendi kan gruplarına uygun beslenmeyi öneren bir diyettir. İlk olarak kan grubu ve diyet arasındaki bağlantı, PJ D’Adamo tarafından 1996 yılında yayınlanan “Tipinize Göre Yemek ” kitabında önerilmiş ve bu kitap çok fazla ilgi görmüştür. Popüler bir diyet olmasına rağmen, kan grubuna göre diyet konusunda henüz detaylı bir bilimsel çalışma yapılmamış ve daha çok kanıta ihtiyaç vardır. Bilimsel kanıtlar eksik olsa da dünya üzerinde bu diyeti uygulayan çok sayıda insan vardır.

 

Kan Grubuna Göre Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Farklı kan grupları, insanları belirli koşullara daha fazla veya daha az duyarlı hale getirebilir. Araştırmalar; bazı kan türlerinin daha fazla pankreas kanseri, kan pıhtılaşması ve kalp krizi riskine sahip olduğunu ileri sürmüştür. Bu sebeple kan gruplarına özel yeni bir diyet planı ortaya çıkmıştır. ‘Kan Tipi’ diyet, kan grubunuza göre çok spesifik yiyecekler yemenizi sağlar, kişisel zevklere izin vermemektedir. Örneğin, et ve patates hayranıysanız, çoğunlukla vejetaryen olan A tipi diyette çok mutlu olamayabilirsiniz. Hatta kullanabileceğiniz baharat çeşitleri ve çeşnileri bile seçemezsiniz.

 

O Kan Grubu Nasıl Beslenmelidir?

‘Kan Tipi’ diyet teorisinde 0 kan grubu, insanlarda ataların kan grubu olarak kabul edilir. Bu diyet teorisine göre 0 kan grubuna sahip bireylerin diyetleri, avcı-toplayıcı dönemdeki gibi yüksek hayvansal protein içermelidir. Yağsız et, kümes hayvanları, balık ve sebzeler diyette fazla miktarda bulunur, tahıl, fasulye ve süt ürünleri ile uygulanan yüksek proteinli diyetler önerilir.

 

A Kan Grubu Nasıl Beslenmelidir?

A kan grubunun insanların tarım toplumlarına yerleştiği zaman geliştiği düşünülmektedir. Bu diyet teorisine göre bu kan grubuna sahip olanlar vejetaryen bir diyet uygulamalıdır. Vejetaryen diyet meyve ve sebzelere, kuru baklagillere ve tam tahıllılara dayalı, et içermeyen bir diyettir. Bu kan grubuna sahip olanlar daha hassas bir bağışıklık sistemine sahip oldukları için her zaman taze ve organik besinler tüketmelilerdir.

 

B Kan Grubu Nasıl Beslenmelidir?

B kan grubunun göçebe bir yaşam tarzı sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu nedenle süt ürünlerinden faydalandıkları düşünülmektedir. Eğer B kan grubuna sahipseniz mısır, buğday, domates ve mercimekten uzak durulması gerektiği söylenmektedir. Tavuk da bu kan grubu için uygun bir besin değildir. Bu kan grubuna sahip bireylerin yeşil sebzeler, yumurta, kırmızı et ve az yağlı süt tüketimi önerilmektedir.

 

AB Kan Grubu Nasıl Beslenmelidir?

AB kan grubuna sahip bireyler düşük mide asitliğine sahiplerdir. Bu sebeple kafein, alkol, tütsülenmiş ve kurutulmuş etlerden kaçınmaları önerilir. Deniz ürünleri, süt ürünleri, soyalı ürünler ve yeşil sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir. AB kan grubu olan bireylere tereyağı almamaları ve ana hayvansal protein kaynağı olarak yumurta ve balıkları tüketmeleri tavsiye edilir.

 

Kan Grubuna Özel Diyet İşe Yarıyor Mu?

Yapılan bir çalışmada, A grubuna özel diyet uygulayan yetişkinlerin daha iyi sağlık belirtileri gösterdiklerini, ancak bunun sadece A tipi kan grubu olanlarda değil, herkes için görüldüğünü ortaya koymuştur. Yapılan çalışmada, kan grubu diyeti adı altında sağlıklı beslenme modelinin uygulanması ile bazı hastalık risklerinin azaldığı, ancak bulguların A-B-0 kan grubundan bağımsız olduğu, yalnızca uygulanan diyetle ilgili olduğu ve kan grubuyla ilişkilendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır.

Kan grubuna özgü diyetle kilo verilebilir fakat bunun nedeni diyetin çok kısıtlayıcı olmasıdır. Bu diyette, işlenmiş gıda ve basit karbonhidrat tüketiminin azaltılması gerektiği önerilir bu da sizin kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak kilo kaybı kan grubu diyetiyle alakalı değildir. Ayrıca bu diyetin sindirime yardımcı olabileceği veya daha fazla enerji verebileceğini kanıtlayan bir araştırma yoktur.

Sonuç olarak bilim kilo kaybı için sağlıklı beslenmeyi önermektedir. Kan Tipi Diyetin yararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Bu sebeple sizin yaşınıza, metabolik yaşınıza, beden kütle indeksinize göre diyetisyen eşliğinde hazırlanmış beslenme programı tercih etmeniz sizin daha sağlıklı kilo vermenizi ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir