Kediotu Kökü Nedir? Kediotu Kökünün Faydaları Nelerdir?

yazar:

Dünyanın her yerinde insanlar; uykusuzluk, endişe ve stres ile mücadele etmek için kediotu kökü kullanıyor. Araştırmalarda uyku destekleyici etkisi anlatılırken başka yararları da olduğu kanıtlanmıştır. İlaç almadan uykusuzluk probleminizle baş etmek ve rahatlatıcı etkisinden faydalanmak istiyorsanız uygun dozda kullanıldığında kediotu kökü tam size göre. Kediotu kökünün, Latince adı Valere; “güçlü olmak” veya “sağlıklı olmak” anlamına gelir.

 

Kediotu Kökü Nedir?

Kediotu kökü, Asya ve Avrupa’ya özgü bir bitkidir. Günümüzde; ABD, Çin ve diğer ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Kediotu kökü, parfüm yapımında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kök kısmı ise, geleneksel tıpta en az 2.000 yıldır kullanılmaktadır. İçeriğinde kaygıyı azaltamaya yarayan valerenik asit, isovaleric asit ve çeşitli antioksidanlar bulunur. Kediotu kökü, beynimizdeki ve sinir sistemimizdeki sinir uyarılarını düzenlemeye yardımcı, kimyasal bir haberci olan gama-aminobütirik asit (GABA) ile etkileşime girer. Araştırmalar, akut ve kronik strese bağlı düşük GABA seviyelerinin, kaygı ve uyku kalitesiyle ilgili olduğunu göstermiştir. Kediotu kökünün, GABA’nın parçalanmasını engellediği ve bunun sonucunda sakinlik hissi verdiği bulunmuştur. Kediotu kökü ayrıca yatıştırıcı ve uyku kalitesini arttırıcı özelliklere sahip olan hesperidin ve linarin antioksidanlarını içerir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, kediotu kökü ile farelerin tedavisinin ruh hali düzenlemesine yardımcı beyin kimyasalı olan serotonin seviyesini koruduğu bulunmuştur. Ayrıca, psikolojik strese verdikleri tepkiler iyileşmiştir.

 

Kediotu Kökünün Faydaları Nelerdir?

 

Rahatlatıcı Etkisi: Araştırmalar, kediotu kökünün duyguları hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Yapılan bir çalışmada, labirent deneyinden önce kediotu kökü ile tedavi edilen fareler, tedavi edilmeyen farelerden önemli ölçüde daha az endişe verici davranış sergilemiştir. Sağlıklı yetişkinlerde zorlu zihinsel testler uygulanan bir çalışmada, kediotu ve limon balsamı kombinasyonunun kaygı oranlarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Akut strese cevap olarak anksiyeteyi azaltmasının yanı sıra kediotu kökü, anksiyete bozukluğu veya obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) gibi davranış bozukluğu tedavisine de yardımcı olur. Başka bir çalışma, hiperaktif davranışlar sergileyen çocukların kediotu kökünden faydalanabileceğini göstermektedir. 169 ilkokul çocuğunun kontrollü çalışmasında, kediotu ve limon balsamı kombinasyonu en ciddi semptomları olan çocukların bile odaklanma oranlarını %50’den daha fazla arttırmıştır.

 

Uykuya Etkisi: Uyku bozuklukları oldukça yaygındır. Araştırmalar, kediotu kökünün uyku kalitesini ve uyku süresini arttırmasının yanı sıra uykuya dalma süresini de azalttığını göstermektedir. Uyku problemi yaşayan 27 erişkine yapılan kontrollü çalışmada, 24 kişi daha iyi bir uyku uyuduğunu bildirmiş, 12 kişi ise 400 mg kediotu kökü aldıktan sonra mükemmel bir uyku uyuduğunu bildirmiştir.

 

Adet Problemleri: Adet öncesi sendromundan veya ağrılı adet kanamasından muzdarip kadınlar kediotu kökünden yararlanabilir. Yapılan bir çalışmada kediotu kökünün adet öncesi sendromunun ve ağrılı adet kanamalarının; fiziksel, duygusal ve davranışsal semptomlarını iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

 

Huzursuz Bacak Sendromu: Huzursuz bacak sendromu olan kişiler ile yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, günde 800 mg kediotu kökü almanın huzursuz bacak sendromu semptomlarını iyileştirdiği gözlenmiştir.

 

Yan Etkisi

Yan etkileri nadir görülmekle birlikte kediotu kökü bazı durumlarda baş ağrısı, mide ağrısı ve baş dönmesine neden olmaktadır. Karaciğer hastalığınız veya başka bir ciddi sağlık durumunuz varsa, kediotu kökü kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.  Ayrıca, hamileler ve üç yaşın altındaki çocukların kediotu kökü almamaları önerilmektedir.

 

Önerilen Doz

Uykusuzluk problemi çeken bireyler, kediotu kökünün etkisini en üst düzeye çıkarmak için yatmadan önce 400-900 mg kediotu almalıdır. Anksiyete problemi için, günde üç kez 120–200 mg alınmalıdır. Kediotu kökü alırken; alkol, sakinleştirici ilaçlar ve anksiyete önleyici ilaçlar kullanmaktan kaçının.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir