Parazit Belirtileri, Semptomları ve Çözüm Yolları

yazar:

Paraziter hastalıklar önemli bir halk sağlığı sorunudur ve Dünya da enfeksiyon hastalıkları içerisinde önemli bir yer tutar. Özellikle bu hastalıklar; sosyal ve ekonomik sıkıntı yaşayan ülkelerde, temizlik koşullarının az ve beslenmenin yetersiz olduğu bölgelerde, daha sık görülmektedir. Sağlıksız evlerde çok fazla bireyin yaşaması, okullarda eğitim yerlerinde çok fazla kalabalık olması, parazit ve temizlik kontrollerinin yapılmaması paraziter hastalıkların en önemli sebepleridir.Yurdumuz da enfeksiyon hastalıklarında önemli yer tutan parazitler, dışkı yoluyla rahatça geçebilir ve çevre kirliliği ve temizlenme yetersizliği yayılmasına sebep olur. Toplumun beslenme alışkanlığı da parazit görülme sıklığını ve farklılığını etkileyen başka bir faktördür.

 

Parazit Temizliği

Parazit temizliği, vücuttan atmayı amaçlayan; diyet, detoks, takviye ürünüdür. Birçok doğal bitki ve bileşik vücudun parazitleri temizlemesine yardımcı olabilir. Ancak, bir kişinin parazit olmadığı durumlarda, çok az şey yapacaktır.

 

Kullanımı

Sıtma gibi iyi bilinen paraziter enfeksiyonlar küresel bir salgındır. Bu ölümlerin çoğu, Sahra altı Afrika’daki küçük çocuklardır. Parazit enfeksiyonlarının ABD’de ortaya çıkması için çeşitli istatistiklere göre, dünyadaki en yaygın paraziter enfeksiyonlardan biri olan kronik Toxoplasma gondii enfeksiyonlarına sahiptir.Trichomoniasis, cinsel yolla bulaşan çok yaygın bir parazittir.Trypanosoma cruzi enfeksiyonu ile 300.000’den fazla insan yaşıyor.En az 1000 kişi cysticercosis veya domuz eti için her yıl tenya parazitinden dolayı hastaneye geliyor.Nüfusun en az %14’ü tipik olarak köpek veya kedilerden olmak üzere Toxocara veya yuvarlak kurtlarla temasa geçmiştir.Paraziter enfeksiyonları olan hastalar, paraziter bir tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple kısa sürede bir doktora başvurup, uygun bir tedaviye başlaması gerekmektedir.

 

Etkilisi

Bazı parazit temizleyicileri, enfeksiyonu olan hastalar için etkili olabilir. Örnek olarak Pelin otunu verelim. Pelin otu, birçok parazit temizleme ürününün ana maddesidir ve güçlü antioksidanlardır. Yapılan bir çalışmada, pelin çayı kullananların enfeksiyonu daha hızlı temizlediler ve normal ilaç alanlara göre daha az yan etki yaşadılar.Parazit üreticileri, birçok bitkinin vücuttaki parazitleri de öldürebileceğini iddia ederler. Bunlar:Pelin otu, kekik yağı, siyah ceviz, karanfil, silisli toprak, greyfurt çekirdeği ekstresi, neem (nim bitkisi), propolis, Oregon üzüm, zeytin yaprağı, berberis.Evde parazit temizleyicileri kullanan bir çok kişi altta yatan bir enfeksiyon bulunmadığında etkili olup olmadığını söylemek zor olabilir.

 

Diyet ile Parazit Temizliği

Temizlik diyetleri veya programları genellikle bir kişinin ürünü alırken destekleyici bir diyet yemesini gerektirir. Bu diyet yağlı, işlenmiş yiyeceklerden kaçınmayı ve doğal, bütün yiyecekleri yemeyi içerebilir. Bazı parazit temizleme diyetleri kişiden, gluten, mandıra veya domuz eti gibi belirli yiyecek türlerinden uzak durmasını ister. Diyetler ayrıca anti-enflamatuar bitkilerin, sarımsak, zerdeçal ve zencefil gibi baharatların kullanımını içerebilir.Detoks ürünündeki bileşenler antioksidanlar da çok yüksek olma eğilimindedir ve birçoğu sindirim sisteminde kolayca reaksiyona neden olabilir. Bazı diyetler, prebiyotikler ve probiyotikler gibi sindirim sistemini restore etmek için takviyeler eklemeyi önerecektir. Böylece bağırsaklarımızın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.Sindirim sisteminizdeki iyi bakteri, sizi zararlı bakteri ve mantarlardan korumaktadır. Ayrıca, bağışıklık sisteminize sinyal göndermekte ve enflamasyonu düzenlemektedir.Bağırsak bakterilerinizden bazıları, K vitamini ve kısa zincirli yağ asitleri oluşturmaktadır. Kısa zincirli yağ asitleri, kolonu astarlayan hücrelerin ana besin kaynağıdır. Zararlı maddeleri, virüsleri ve bakterileri uzak tutmaya yardımcı olan güçlü bir bağırsak bariyeri oluşumunu desteklemektedir. Bu ayrıca, enflamasyonu ve kanser riskini azaltabilir.Bazı araştırmalar da, probiyotiklerin de paraziter enfeksiyon riskini azaltmaya ya da onları tedavi etmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Birçok parazit, temizlenmiş diyet, işlenmiş ve yağlı yiyecekleri ortadan kaldırarak ve sağlıklı probiyotikler ve antioksidanlar sunarak bir kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

 

Parazit Belirtileri ve Semptomları

Genel yorgunluk, zihinsel bulanıklık, baş ağrıları, şişkinlik, gaz, karın ağrısı, ishal, kabızlık, mide bulantısı, kusma, cilt döküntüleri, seyahat ederken ishal olması, açıklanamayan kilo kaybı, dışkıda solucanlara sebep olur. Bununla birlikte, bu belirtilerin çoğu diğer sindirim sağlığı sorunları ile birlikte ortaya çıkar.

 

Çözümleri

Parazitler kendi başlarına, özellikle de sağlıklı bir bağışıklık sistemi olan bir kişide kendini temizler.Bazı insanlar parazitlerin vücutlarını temizlemek için doğal yöntemler seçerler. Bu ürünlerdeki bazı bileşenler, parazitlerin temizlenmesini sağlayabilir.Bir yazarın 2013 çalışmasında, doğal ürünün anti paraziter tedaviler olarak vaat etmiştir. Bu çalışmada, insan patojenlerine karşı daha yüksek etkiyi garanti etmek için daha sonra kimyasal olarak değiştirilmiş bitkiler gibi doğal kaynaklardan elde edilir. Bu makalede, bitki kaynaklı ilaçların mevcut durumuna ve insan konakçıdaki çoğalmasını engellemek için parazite özgü özellikleri hedef alan kimyasal modifikasyonlarına genel bir bakış sunulmuştur. Ancak tedavi sunulabilecek kadar yeterli bir araştırma görülmemiştir.

 

Sonuç Olarak

Bir kişi belirtilerini yaşamamış olsa bile, parazit enfeksiyonu geçirebilir. Birçok temizleme programının arkasındaki yöntemler tipik olarak, bir gıda diyetine geçen, destekleyici otlar yiyen ve sindirim sağlığını iyileştiren kişiyi içerir. Genel olarak daha sağlıklı bir diyete geçiş, parazit temizliği yaparken insanların dikkatini çeken olumlu etkilerin çoğunu üretebilir. Parazitler ya da paraziter bir enfeksiyon olma ihtimalinden endişe duyan herkes bir doktora görünmelidir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir