MS Hastalığı Nedir? Güncel Beslenme Yaklaşımları Ve Öneriler

yazar:

Multipl skleroz (MS) genellikle 20-40 yaşları arasında baş gösteren kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucunda ortaya çıkan yaşam kalitesini tehdit eden nörolojik bir hastalıktır.

MS genellikle adım adım ilerleyen, görme kaybı, çift görme, denge bozukluğu, kollarda ya da bacaklarda uyuşmalar, konuşma bozuklukları, baş dönmesi, kollarda ya da bacaklarda güç kaybı, idrar yapmada  sorunlar, cinsel sorunlar gibi yakınmalardan  biri ya da bir kaçı ile ortaya çıkar. Yapılan birçok araştırmada MS hastalığının risk faktörleri arasında sigara içmek ve D vitamini eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. Genetik yatkınlık ve çevresel faktörler, aşırı stres bu hastalığın oluşumunu tetikleyebilmektedir.

MS’e özel direkt bir beslenme önerisi ve besin bulunmamasıyla birlikte genel anlamda dikkat edilmesi gereken birkaç besin öğesi vardır. Bunlardan biri olan Omega3 normal sinir iletimine yardımcı olarak ve miyelin kılıf yapısına katılmasından dolayı MS hastaların beslenmelerinde önemli bir yere sahiptir. Dolasıyla MS hastalarının haftada en az iki kez yağlı balık tüketmeleri gerekmektedir.

MS hastalarında genellikle kortizon uygulanmaktadır. Kortizon uygulanan bireyler ilerleyen zamanlarda şeker yükselmesi, tansiyon, halsizlik, kemik erimesi ve karında yağ depolanması, kaslarda erime gibi sorunlara neden olduğundan kalsiyum da önemli bir besin öğesidir. Yaş gruplarına göre kalsiyum ihtiyacı değişmekle birlikte ortalama olarak günde 3-4 porsiyon süt ve ürünleri tüketilmelidir. Kemikler için kalsiyum ile birlikte D vitaminialımına da özen gösterilmelidir. Bu yüzden güneş ışığından yeterince faydalanılmalı ve D vitamini kaynakları yeterince tüketilmelidir. Ayrıca B vitaminleri alımı da MS hastaları için için önem taşımaktadır. Esmer tahıllar, süt, balık, yumurta, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler hastaların beslenmelerine eklenmelidir.

MS’de  dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise doymuş yağ tüketimidir. Yapılan çalışma sonuçlarına göre doymuş yağdan kısıtlı bir diyet  hastalık sürecini yavaşlatıp, atak sayısını azaltmaktadır. Bu yüzden doymuş yağ oranını azaltmak için kırmızı et yerine tavuk eti tercih edilebilir.

 

MS Hastaları İçin 7 Öneri

  1. Krill yağı omega-3: Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaktadır. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Günde 2 kapsül yeterli olmaktadır.
  2. Multi-vitamin: Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  3. Probiyotik/prebiyotik destekleri: Sindirim sistemini desteklermektedir.
  4. D3 vitamin takviyesi
  5. B12 vitamin takviyesi
  6. Lesitin içeren besinler
  7. Hindistan cevizi yağı: Orta zincirli yağ asitlerini barındırmaktadır. (MCT)


Yorumlar

“MS Hastalığı Nedir? Güncel Beslenme Yaklaşımları Ve Öneriler” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir