Zone Diyeti Hakkında Bilmedikleriniz

yazar:

Yüksek protein ve sınırlı karbonhidrat içeren bir diyettir.

Barry Sears, Ph.D., yüksek proteinli, sınırlı karbonhidratlı bir diyet olan Zone diyetini yazdı. Bu diyetin temelinde yenilen yemeklerin alınan ilaçlar kadar önemli olduğu düşüncesi yatmaktadır. Bu diyet modelinde “yağlı yemekler yağ yapmaz” ama ” diyette aşırı karbonhidrata karşı vücudun tepkisi yağ yapımı olacaktır.” , “Vücudu kandırmak, açlık hissini bastırmak aslında çok basit, insülini dengede tutarsanız bunu başarırsınız” şeklinde ifadeler yer almaktadır. Sears bu şekilde yemek yemenin sadece optimum yağ yakma ve kilo kaybını üretmediğini, insilün, glikagon ve içinde eicosanoids türü maddeler olan hormonların dengesini kurarak aynı zamanda kalp hastalıkları, kanser ve başka hastalıklarla mücadele ettiğini öne sürmüştür. Sears yiyeceklerin kalori kaynağı olarak değil hormon kontrol sistemi olarak görülmesini istemiştir.

  • Her öğünde % 30 protein ,% 40 karbonhidrat ve % 30 yağ alınmalıdır. Bunun için tabağınızın 2/3’ü karbonhidrat 1/3’ünü protein olacak şekilde baz alabilirsiniz.
  • Zone diyeti yağsız et odaklıdır ve günde üç porsiyon kümes hayvanlarını içerebilir.
  • Yüksek yağlı hayvansal ürünler, fazla tahıl ürünleri, nişastalı sebzeler ve bazı meyveler yasaktır.
  • Su en iyi dostunuz, şeker ise en büyük düşmanınızdır.
  • Aç kalmak kesinlikle yasaktır.
  • Uyandıktan en geç 1 saat sonra kahvaltı yapılmalı, 5 saat sonra d öğle yemeği yenmeli, en geç 5 saat sonra da bir ara öğün yapılarak 3 saat sonrasında da hafif bir akşam yemeği yenmelidir.
  • Süt ürünleri yasak değildir fakat Zone diyeti, glikozun daha hızlı salgılanmasına neden olduklarını belirtmek dışında bu ürünlere fazla zaman ayırmıyor. Düşük yağlı süt ve ürünlerinin yerine yağsız olanları tercih edilmelidir
  • Yağ yakmak için mutlaka sınırlı da olsa yağ alımı şarttır. Doymuş yağlar minimum miktarda tüketiliyor; fakat zeytin yağı, kanola yağı, Avustralya fındığı yağı ve avokado yağı tercih edilebilmektedir.
  • 1 fincan kahve ve 3 bardak çaydan fazlası tüketilmemelidir.
  • Egzersiz çok önemlidir.

Zone diyetinin 40-30-30 oranı bütün öğünlere bütün zamanlarda uygulanıyor ve bu diyet planında birçok çeşitte yiyeceğe izin veriliyor. Bu nedenle hatırlanması gereken kafa karıştırıcı programlar veya durumlar söz konusu değildir. Beslenme uzmanları bilimsel olarak kesin sonuçlar veremediği için Zone diyetiyle ilgili hem olumlu hem olumsuz fikirlere sahiptir.

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir