Tereyağı Saklanma Koşulları

yazar:

Tereyağı kahvaltılarda balın ayrılmaz bir parçası, fırıncılık ürünlerinin ise vazgeçilmezi popüler bir pişirme malzemesidir. Buzdolabı koşullarında saklandığında sert bir yapıya sahip olan tereyağı kullanmadan önce yumuşatma veya eritme işlemlerine tabi tutulur. Bu nedenle bazı kişiler buzdolabında saklamak yerine tezgâhta saklamayı tercih etmektedir. Peki, bu ne kadar doğru?

 

Tereyağı yüksek yağ içeriğine sahip

Tereyağı sütün ve kremanın çalkalanmasıyla elde edilen yağ içeriği yüksek bir süt ürünüdür. Tam yağlı süt %3,krema %40 civarında yağ içeriğine sahipken tereyağı %80 oranında yağ içeriğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde yoğun ve sürülebilir bir yapıya sahiptir. Oda sıcaklığında saklamak ise pişirme ve sürme için ideal yapıda olmasını sağlar.

Diğer süt ürünlerinin aksine ise çok fazla oranda karbonhidrat ve protein içermezler.

 

Diğer süt ürünleri gibi hızlı bozulmaz

Tereyağı yüksek yağ, düşük su içeriği sayesinde diğer süt ürünlerinde oluşma riski olan bakterilerin gelişimini azaltmaktadır. Aynı zamanda tereyağı yapımı sırasında tuz eklenmesi de bakteriyel gelişim hızını düşürmektedir. Çünkü tuz su içeriğini daha da düşürür ve ortamı bakteriler için kaba sarsılmaz hale getirir.

FDA’ya göre; çoğu bakteri tuzsuz tereyağında hayatta kalabilirken, tuzlanmış tereyağı koşullarında hayatta kalabilecek tek bir bakteri türü vardır. Yapılan çalışma sonuçlara göre; tuzlu tereyağı oda sıcaklığında saklandığın da dahi düşük bakteriyel kontaminasyon riski göstermektedir.

 

Bozulmasına izin vermeyin

Tereyağının yüksek yağ içeriği bakteri gelişme riskini azaltmasına rağmen ısı, sıcaklık ve oksijene maruz kalması renk ve kokusunda değişiklik oluşturarak bozulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden doğru koşullarda saklanılmalı ve renginde, kokusunda değişiklik oluştuğunda tüketimine dikkat edilmelidir.

 

Buzdolabında uzun süre taze kalır

Tuzlanmamış, işlem görmemiş, pastörize edilmemiş tereyağını buzdolabında saklamak bakteri gelişim riskini minimize etmektedir.

Yapılan çalışmalara göre, tuzlanmış tereyağı oda sıcaklığında uygun koşullarda saklandığında birkaç ay tazeliğini korurken, buzdolabında saklandığında oksidasyonun önlenmesinden kaynaklı olarak çok daha uzun süre tazeliğini korumaktadır.

Tereyağını buzdolabında saklamak en doğru yöntem peki oda sıcaklığında doğru saklayabilmek için neler yapılmalı:

  • Küçük miktarlarda parçalara ayırarak kullanılacak kısım dışarıda saklanırken diğer kısımlar buzdolabında saklanılmalı
  • Işıktan korumak için opak, kapalı kutular kullanılmalı
  • Hava geçirmez kaplarda saklanılmalı
  • Güneş ışığı, ocak veya diğer ısı kaynaklarına direk maruziyet engellenmeli
  • Sıcaklık oda sıcaklığının altında olduğu zaman dışarıda saklayın

 

Sonuç olarak;

Tereyağı maksimum tazelik için buzdolabında veya deri dondurucuda saklanmalı. Rahat bir kullanım için ise tuzlanmış tereyağı oda sıcaklığında fazla ısıya, ışığa ve oksijene maruz bırakılmadan kapalı kaplarda birkaç gün veya bir hafta kadar saklanmalıdır. Fakat tuzlanmamış, işlem görmemiş, pastörize edilmemiş tereyağı kesinlikle buzdolabında saklanmalıdır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir