Dehidrasyonun 10 Belirtisi

yazar:

Dehidrasyonun 10 Belirtisi

Hayatta kalabilmek için su temel ihtiyaçtır. İnsan vücudunun yaklaşık% 60’ını su oluşturur, sistemlerin düzgün çalışması için suya bağlıdır.

Dehidratasyon ya da vücut suyunun eksikliği önemli etkilere sahiptir.

Hafif dehidrasyon kolaylıkla telafi edilirken şiddetli dehidrasyon, bilinç kaybı, organ yetmezliği hatta ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir durumdur.

Bu yazıda dehidrasyonun yaygın belirtileri ve semptomları tartışılmaktadır.

 

Dehidrasyon nedir?

Su sürekli olarak çoğunlukla ter, idrar ve dışkı yoluyla vücudumuzu terk eder. Bu kayıpları telafi etmek için yeterli miktarda su tüketilmelidir.

Dehidrasyon, vücut daha çok su kaybettiğinde ortaya çıkar. Bunun nedeni, sıvı alımı eksikliği veya aşırı sıvı kaybı olabilir. Dehidrasyonun yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır;

Kuvvetli egzersiz: Yoğun egzersiz, ter yoluyla sıvı kaybına neden olur. Sıvılar içme suyuyla değiştirilmezse dehidrasyon gerçekleşir.

Isıya maruz kalma: Isı ter yoluyla sıvı kaybına neden olabilir. Dışarıda çok sıcak olduğunda ekstra su içmiyorsanız dehidrate olabilir.

Kusma ve ishal: Kusma ve ishal, hem dehidrasyona neden olabilecek önemli sıvı kaybına neden olur. Bulantı: Birçok kişi mide bulantısı olduğunda yeme veya içki içmek istemezler. Su içmeye devam etmeniz önemlidir, böylece susuz kalmazsınız.

Yanıklar veya cilt enfeksiyonları: Ciddi yanıklar ve cilt enfeksiyonları sonucu su kaybedilebilir.

Diyabet: Kan şekeri seviyeleri yüksek olduğunda vücut şekeri vücuttan atmak için idrar üretimini arttırır. Bu, su tüketiminde bir artış ile eşleşmiyorsa bu dehidrasyona neden olabilir.

Ateş: Ateş terleme yoluyla sıvı kaybına katkıda bulunabilir.

 

  1. Susama

Susuzluk, su içmek için otomatik hatırlatıcı görevi gören bir histir. Genellikle vücudun daha fazla suya ihtiyacı olduğunu gösteren ilk göstergesi susama hissidir.

İlginçtir, vücudunuz sıvı dengesini düzenlemek için kompleks bir sistem ile donatılmıştır. Sıvı dengesinde küçük bir değişiklik bile susuzluk hissini tetikleyebilir.

Çoğu insan için, susadıklarında içmek hidrasyonun etkili bir yöntemidir.

Bununla birlikte, susuzluğun hidrasyon durumunun güvenilir bir göstergesi olmayabileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, susuzluk duygusu yaşla birlikte düşme eğiliminde olduğu için yaşlıların sıvı alımını bilinçli olarak yönetmeleri gerekebilir.

Buna ek olarak, eğer çok terliyorsanız susamanın ötesinde bir şey içmeniz gerekebilir. Örneğin yoğun egzersiz ve yüksek sıcaklıklara maruz kalma, ter yoluyla büyük miktarda su kaybına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda, hidrate kalabilmek için ek su içmeniz gerekebilir.

 

  1. İdrar Renklerinizdeki veya Miktardaki Değişiklikler

Vücudunuzu terk eden sıvının çoğunluğunu oluşturduğu için, idrarınız hidrasyon durumunuz hakkında çok şey söyleyebilir. Dolayısıyla, idrar miktarını ve kompozisyonunu kontrol etmek, vücudun uygun sıvı dengesi sağlayabilmesinin bir yoludur. Böbrekler tarafından üretilen idrar, vücudunuzun atması gereken su ve atık ürünlerinden oluşur. Eğer dehidrateyseniz, böbrekler idrar konsantre ederek suyu korurlar. Bu, önemli biyolojik fonksiyonlar için su tutarken atıkların ortadan kaldırılmasını sağlar.

İlginçtir, idrar konsantrasyonu görünümünü etkiler. İyi derecede hidrate iseniz, idrarı açık, soluk sarı bir renkte ve neredeyse kokusuz olmalıdır. Öte yandan, bulanık, koyu sarı idrar dehidrasyon işaretidir. Bal-sarı renk hafif dehidrasyonu gösterebilir; kuvvetli bir kokuya sahip koyu sarı, sarı bir renk ciddi dehidrasyon sinyali verebilir . İdrar konsantrasyonunun kontrol edilmesinin yanı sıra, böbrekler de üretilen idrar miktarını azaltarak sıvı tasarrufu yapabilir. Aslında, vücut ciddi susuz hale gelirse böbrekler tamamen idrarı durdurabilir. Bununla birlikte, idrar çıkışı kişiden kişiye değişir, bu nedenle her gün üretmeniz gereken belirli miktarda idrar yoktur. İdrarda belirgin bir düşüş fark ederseniz, dehidrate olursunuz. Bazı gıdaların, ilaçların ve tıbbi koşulların aynı zamanda idrarın rengini ve miktarını etkileyebileceğini unutmayın. İdrarınız sürekli soluk sarıdan farklı bir renkse, doktorunuza danışmalısınız.

 

    3. Yorulma veya Uykuluk

Yorgunluk veya yorgunluğun birçok farklı nedeni olabilir, ancak dehidrasyon bunlardan biri olabilir. Birçok çalışma, dehidrasyonun egzersiz sırasında yorgunluğa ve dayanıklılığa neden olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, yeterli miktarda su içmek egzersiz sırasında özellikle önemlidir.

Bununla birlikte, dehidrasyonla ilgili yorgunluk yaşamak için egzersiz yapmanız gerekmez.

Çalışmalar, hafif dehidrasyon olarak kabul edilen vücut ağırlığınızın% 1-3’ü kadar sıvı kaybının normal günlük aktivitelerde yorgunluk ve uyku hali duygularına neden olabileceğini göstermiştir.

Genç, sağlıklı kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, 24 saat su kısıtlaması uykusuzluk, karışıklık, yorgunluk ve uyanıklığın azalmasına neden olmuştur.

Bu belirtilerin tümü, kadınların 24 saatlik periyot sonunda su içmelerine izin verildiğinde iyileşmiştir.

Erkeklerde yapılan bir başka çalışmada, vücut ağırlığının% 1.6’sında bir sıvı kaybının hem istirahatte hem de egzersiz sırasında yorgunluğu önemli ölçüde arttırdığı bulunmuştur.

Bu miktardaki sıvı kaybı, günlük yeterli miktarda sıvı içmiyorsanız normal günlük etkinlikler sırasında kolayca oluşabilir.

 

  1. Baş ağrısı

Dehidrasyon, bazı insanlarda baş ağrısı veya migren tetikleyebilir.

Bir çalışma vücut ağırlığının% 1,4’ünde sıvı kaybının sağlıklı kadınlarda baş ağrılarına ve huysuzluğa neden olduğunu bulmuştur. Başka bir çalışma erkeklerde benzer sonuçlar verdi. % 2.7 akışkan kaybına neden olan 37 saatlik su kısıtlaması, baş ağrılarına yol açtı ve konsantrasyon azalmıştır.

Neyse ki, delil suyun dehidrasyonundan kaynaklanan baş ağrılarının içme suyu ile rahatlayabileceğini göstermektedir.

Bir küçük çalışmada, dehidrasyonla ilişkili bir baş ağrısı yaşayan 34 kişiden biri hariç hepsi su içtiklerinde ağrıdan kurtulmuştur.

Aslında, su içen 34 kişiden 22’si için 30 dakika içinde baş ağrısı hafifletirken, diğer 11 katılımcı üç saat içinde rahatlamıştır.

Birçok farklı baş ağrısı olduğunu ve hepsinin hidrasyon eksikliğinden kaynaklanmadığını unutmayın.

Bununla birlikte, baş ağrısı vücudunuzun daha fazla suya ihtiyacı olduğunun bir göstergesi olabilir.

 

  1. Cilt Elastikiyetindeki Değişiklikler

Dehidrasyon cildinizin görünümünü ve dokusunu değiştirir. Cildiniz elastikiyetinin sorumlu yaklaşık % 30’u sudur.

Sağlıklı, hidrate cilt gerilerek geriye normal şekle dönecektir. Cildin bu esnek doğası cilt turgoru olarak bilinir. Öte yandan, vücut dehidrate olduğunda, sıvı düzgün çalışmasını sağlamak için deriden çekilir ve büyük organlara yönlendirilir. Sıvının cildin dışına kayması elastikiyetini kaybetmesine neden olur.

Cildinizin esnekliğini test etmek için başparmağınızla işaret parmağınız arasında cildi sıkıştırın.

İyi nemlendirilmişseniz, cildiniz serbest bırakıldıktan hemen sonra geri çekilmelidir. Cildinizin şeklini alması yarım saniye veya daha fazla sürerse, dehidrate olabilirsiniz.

Buna ek olarak, ciltte bir sıvı eksikliği kuruluğa neden olabilir ve cilde serin ve dokunma hissi hissettirir.

 

  1. Kas Krampları

Kas krampları dehidratasyonun bir işareti olabilir. Kramplar özellikle dehidrasyona aşırı terleme neden olduğunda yaygındır. İlginçtir, terleme, kas kontraksiyonlarında rol oynayan bir elektrolit olan sıvı ve sodyumun önemli bir kaybına neden olabilir.

Dolayısıyla, sıvı ve sodyum tüketildiğinde, kaslar bazen istemsiz olarak akar. Buna kas krampı denir .

Bu nedenle, yüksek sıcaklıklarda yorucu egzersiz veya egzersiz sırasında yeterli hidrasyon özellikle önemlidir.

 

  1. Kan Basıncında Azalma

Düşük kan basıncı, dehidrasyon belirtisi olabilir. Dehidrasyon, vücuttaki kan hacmini düşürür ve atardamar duvarlarındaki basıncı düşürür. İlginç bir şekilde, düşük kan basıncı, yatarak durmaktan başkasına baş dönmesi veya baş dönmesi hissetmenize neden olabilir. Bunun nedeni, vücudunuzda daha az sıvı olduğunda bebeğinize kan bulaştırmak için kalbinizin pompalanması daha hızlı ve zorlanıyor olmasıdır.

Ayağa kalktığınızda, kanın alt ekstremitelerden beyne gitmesi birkaç saniye sürebilir. Dahası, düşük tansiyon sizi zayıf hissetmenize ve yorgun düşürmenize neden olabilir. Yine de, kan basıncında küçük bir düşüş nispeten zararsızdır ve genellikle içme suyu ile giderilir. Öte yandan, şiddetli dehidrasyon tehlikeli derecede düşük kan basıncına yol açabilir. Bulanık görme, bulantı ve bayılma gibi belirtiler, tıbbı dikkat gerektiren çok düşük kan basıncına işaret edebilir.

 

  1. Hızlı Kalp Atış Hızı veya Kalp Çarpıntısı

Dehidrasyon hızlı kalp atış hızı veya kalp çarpıntılarına neden olabilir. Çarpıntılar, kalbinizin zıplayıp attığını veya attığını hissettiriyor. İlginçtir ki, bu anormallikler vücuttaki sıvı eksikliğini telafi etmeye çalışan kalpten kaynaklanmaktadır.

Vücudunuzda yeterli sıvı olmadığında, kan damarlarındaki kan hacmini azaltır. Vücudunuz daha sonra kalp atış hızınızı arttırarak vücudunuzdaki kanları daha hızlı pompalayarak organlarınızı yeterince kan temin etmek için çok çalışır. Bu olduğunda, kalp atışları, çarpıntı veya zorla vurma gibi hissedebilirsiniz.

Neyse ki, çoğu dehidrasyonda, kalp atış hızındaki bu artış, düşük kan hacmini etkili bir şekilde oluşturmaktadır. Vücutta daha az kan pompalansa bile, organlar ve dokular ihtiyaç duydukları şeyi alabilir.

Bununla birlikte, dehidrasyon daha şiddetli hale geldiğinde, kalp sıvı eksikliğini telafi etmekte daha az etkindir. Kalp organlara kan bulamıyorsa, sonunda kapanacaktır.

Kalp atış hızını etkileyen tek koşul dehidratasyonun olmadığını unutmayın. Hızlı kalp atış hızı veya çarpıntılar, daha ciddi bir tıbbi duruma işaret edebilir. Bununla birlikte, kalp atış hızı içme suyundan sonra normale dönmezse, bir tıp uzmanına danışmalısınız.

 

  1. Sinirlilik ve Karmaşa

Hem hidrasyon beyin fonksiyonu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Çalışmalar hafif dehidrasyon bile sinirlilik ve beyin fonksiyonlarında azalmaya neden olduğunu göstermiştir. Birkaç çalışma, vücut sıvısının% 1-2 oranında kaybolmasının, anksiyete, huysuzluk, konsantrasyon zorluğu ve kısa süreli hafızada bir düşüş gibi belirtilere neden olduğunu bulmuştur.

Dahası, dehidratasyon daha şiddetli olduğunda beyin fonksiyonu önemli ölçüde bozulabilir. Şiddetli dehidrasyon karışıklığa ve tutarsızlığa neden olabilir.

Aslında, karışıklık ve hatta deliryum dehidrate olan yaşlı erişkinlerde yaygın görülen belirtilerdir. Yaşlı yetişkinler, susuzluk duygusunun yaşla birlikte düşmesi nedeniyle özellikle dehidrate olma eğilimindedir. Tersine, bol miktarda su içmek, zihinsel netlik ve beyin fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aslında, hem çocuklar hem de yetişkinler, iyi sulantıklarında görevlerini daha iyi yerine getirdiği tespit edilmiştir. Bir çalışmada, içki içmek için ek su içmiş olan çocukların kısa süreli hafızayı geliştirdikleri ve okulda daha başarılı oldukları bildirilmiştir.

Genel olarak, hidrasyon durumunun zihinsel performans üzerinde önemli bir etkisi olabileceği görülüyor.

 

  1. Ciddi Komplikasyonlar ve Organ Yetmezliği

Şiddetli dehidrasyon çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Vücuttaki her organın sıvıların düzgün şekilde çalışması gerekir. Dehidrasyon kritik hale gelirse, organlar kapanmaya başlayacaktır.

Aslında ciddi bir vücut sıvısı kaybı potansiyel olarak ölümcül bir durum olan şoka neden olabilir. Şok, kan hacmi çok düştüğünde beyin ve diğer organların ihtiyaç duydukları oksijeni alamaması durumunda oluşur.

Dahası, şok bilinç kaybı, beyin hasarı, böbrek yetmezliği ve kalp krizi gibi komplikasyonlara neden olabilir. Eğer şok derhal tedavi edilmezse ölümle sonuçlanacaktır.

Şok, vücut suyunun aşırı bir şekilde kaybedilmesiyle ortaya çıkan, dehidrasyonun seyrek bir sonucudur. Travma, şiddetli yanıklar veya uzun süren kusma ve diyare ile sıvı kaybı oluşması muhtemel hale gelir.

 

Dehidrasyon Nasıl Önlenir?

Dehidrasyonu önlemenin anahtarı, gün boyunca bol su içmektir ve bunun yanında şekersiz kahve ve çay gibi diğer içecekleri de içmektir. İlginçtir, meyve ve sebzeler gibi su açısından zengin gıdalar da hidrasyona katkıda bulunur.

Bununla birlikte, hidrate kalabilmek için her gün içmeniz gereken sihirli bir sıvı miktarı yoktur.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir