Çalışma Hayatında 5 Prensip İle Pratik Diyet Yapın

yazar:

Yoğun bir iş hayatı temposunda çalışanlar için sağlıklı beslenmek ve fit kalabilmek pek de kolay değil. Hele de tüm gün masa başında durup dışarıdan Yemek yendiğinde, kilo almamak kaçınılmaz olur. İşte bu yoğun tempoda çalışanların daha sağlıklı kalabilmesi için tavsiyelerimiz:

 

Mutlaka Kahvaltı Yapın

 • Kahvaltı sayesinde gece boyunca düşen metabolizma hızınız artar.
 • Eğer kahvaltı yapılmaz ise vücut sonraki öğünde besin alamayacağını sandığı için tükettiklerimizi yağa dönüştürecektir.
 • Her ne kadar sabah işe yetişme telaşı olsa da lütfen 15 dakika erken kalkıp kendinizi özel hissetmenizi sağlayacak bir kahvaltı hazırlayın.
 • Müslü veya yulaf ezmesi pratik bir tercih olabilir. Yarım yağlı sütle karıştırdığınızda etkin bir sonuç alabilirsiniz. Hem de kana karışması yavaş olduğu için acıkma hissini geciktirir.
  Poğaçalara son verip evde kepek ekmekli tost hazırlayabilir veya sandviç hazırlayabilirsiniz.

Ara Öğünleri Atlamayın

Ara öğünler aniden fazla yemenizi engeller. Ara öğün olarak kuru meyveleri, taze meyveleri, kuruyemişleri, tercih edebilirsiniz. Bu saydıklarımı tüm ara öğünlerinize dağıtabilirsiniz. Ayrıca bu saydıklarımı iş yerinize getirmek çok da pratik. Kendinize sağlıklı bir çekmece yaratın ve oradaki tüm sağlıksız besinleri kaldırın

 

Bitki Çaylarından Destek Alın

Bitki çayları metabolizma hızını artırır. Rezene, yeşil çay, papatya’dan yardım alabilirsininiz. İş yerinde siyah çay içmek yerine bu alışkanlığınızı bitki çaylarıya değiştirmek pek zor olmasa gerek.

Öğle Yemeklerine Dikkat

 • Öğle yemeklerinde proteince zengin besinleri yemeniz sizi daha uzun süre tok tutacaktır.
 • Örneğin et/tavuk/balık yanına da kepekli makarna veya bulgur pilavı tercih edebilirsiniz
 • Evde kendinize bir kase salata hazırlayabilirsiniz içine tüm yeşillikleri ve tavuk, ton balık, peynir gibi proteince zengin besinleri de ekleyebilirsiniz
 • Biraz daha pratik bir tercih yapmak gerekirse ton balıklı sandviçler iyi bir tercih olabilir ve yiyebilirsiniz. Ya da proteini akşam yemeğine sakladıysanız yine buharda pişmiş sebzeleri işe getirmek zor olmasa gerek.
 • Üzerine baharatla süslediğiniz yoğurdu da eklerseniz güzel bir öğle yemeği haline gelir.

Masanızın Üstüne Su Şişesi Koyun

Her gün 2,5-3 litre su içmeliyiz. Bazen koşturmadan aklımıza gelmiyor, bazen de canımız istemiyor. Oysa su zayıflamada ve sağlıklı yaşamda şart. Bunun için çalışma masanıza su şişenizi bırakın. Kendinize hedef koyun ve gün boyu o suyu için. Eğer su içmek size zor geliyorsa, suya meyveler katıp aroma verebilirsiniz. Öğreğin tarçın çubuk ve limon dilimleri iyi birer tercih olabilir.

Çalışma temposu, şehir stresi derken sağlıksız beslenme alışkanlık haline geliyor. Fakat buna dur demek lazım. Saatlerinize ve çalışma şeklinize uygun hazırlanan bir diyet programı olduğu takdirde diyet işkence olmaktan çıkar.


Yorumlar

“Çalışma Hayatında 5 Prensip İle Pratik Diyet Yapın” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir